בואדי רים למרגלות הסירבל שבמערב סיני

מסע אל רכס הסירבאל שבמערב סיני

ג'בל סירבאל: רכס עם שרשרת פסגות, בגבהים של 2,000+ מטר מעל פני הים, הוא גוש בודד, צפונית מערבית לאיזור ההר הגבוה.

מסורות עתיקות מלוות את הסירבאל, המתנשא ישירות מעל ואדי פיראן מצד אחד, ומעל הקע – המישור החולי הגדול שבינו לבין מפרץ סואץ, מעברו השני.

הטיול אל הסירבאל הוא מסע של ממש. ההר עצמו אינו מאוכלס, אך במרומיו נמצא שרידים להתיישבות עתיקה, בוסתן קדום עם באר מים זכים, חורבות מנזרים ביזנטיים וסימני פולחן נבטי, לרבות מזבח מסתורי הנזכר כבר בכתבי נילוס הקדוש.

נסיעת שטח יפהפיה דרך נופים מדבריים ובתוך ואדי סלאף המיושב, תביא אותנו מהמורדות הצפוניים של מרומי סיני אל שפך ואדי רים, דרכו נעלה אל רכס הסירבאל. עיקר הטיול הרגלי הוא שיטוט של מספר ימים בין הפסגות עם מרחבים תחתינו ונוף פנורמי מהנקודות הגבוהות. בעונה המתאימה, נוכל לשלב מסלול ארוך יותר, היורד אל הקע דרך ואדיות סיגליה וג'יבע, הקפצה אל שיפולי גוש האום שומר ועלייה חזרה אל מרומי סיני דרך ואדי איסלה, מוואג'ד ורומחן.

אחת ממשאות נפשם של אוהבי סיני המטיילים בשבילי המדבר – זהו יעד שאיננו פשוט להשגה, בהיותו מנותק ומרוחק מהאיזור המתוייר יותר של מרומי סיני.

המועד המתאים לטיול באזור מצומצם למדי: מבחינת טמפרטורה, שעות האור וזמינות מי שתייה בבארות ובמעיינות – אנו מעדיפים לטייל אל הסירבאל בסוף החורף ובאביב.

בעונה המתאימה, ניתן לפגוש מרבדים עצומים של פרג האופיום בשיא פריחתו בערוגות מטופחות – בואדיות המובילים לאיזור כמו גם למרגלות ההר. 

צפו באלבום תמונות מטיולים קודמים לאזור זה:

לאחר שנה של קורונה, ולקראת יום העצמאות, תצא קבוצה ראשונה של מטיילים אוהבי סיני אל רכס הסירבאל, לטיול הרים וחופים מיוחד במינו:

שילוב של טיול הרים מהמובחרים שיש, עם מנוחה קבוצתית באחד החופים היפים והפחות מוכרים באיזור נואיבה. בדקו איתנו לגבי טיול מותאם לשומרי כשרות ושבת.

מסלול הטיול נבנה על סמך נסיון רב שנים והיכרות קרובה ועדכנית עם השטח.

אנו נטייל עם דליל (מורה דרך בדווי) משבט הג'בלייה, שהוא לא רק מדריך מצויין ואיש שטח אמיתי, אלא גם חבר קרוב. הסירבאל הוא טריטוריה של שבט הגרארשה, ודליל נוסף מבני השבט יתלווה אלינו. על הגמלים יופקדו בני שבט האוולאד-סעיד.

את הטיול יובילו שני מדריכים ישראלים, שהרי סיני הם ביתם השני.

קראו הלאה ומלאו את פרטיכם לקבלת מידע נוסף באופן אישי.

טיול הרים וחופים: אל רכס הסירבאל וחופי נואייבה.

דרגת קושי: מיטיבי לכת. ניתן לבחור בנתיב קליל יותר, לאוהבי לכת, ביחד עם הגמלים שלנו ביומיים שעל הפסגות.

תאריך: 13 עד 20 באפריל. 6 לילות בהרים (מתוכם 3 לילות לינת שטח, ו-3 לילות בחדרי אכסניות בדוויות). לילה אחרון בחדרים או חושות על החוף.

לינה: לינת שטח – יש להביא מזרן ושק שינה חם ומומלץ אוהל לתוספת חום ופרטיות. באכסניות: 2 לילות "אל-כארם" ליד שייח' עוואד. לילה נוסף בדזרט-פוקס קאמפ בסנטה קתרינה. לילה בבתי אבן או בונגלוס ממוזגים בדיונה הגדולה בנואייבה (על בסיס 3 בחדר).

הדרכה:

ד"ר מויש מעוז – מדריך ותיק וטייל בנשמה. מוותיקי ומשוגעי סיני. 

מורה דרך המשלב טיולי מיטיבי לכת עם טיולי תוכן מעמיקים בתחומי התמחותו.

דוקטור לנצרות בדגש נזירות לתקופותיה, כותב, מרצה ומדריך על אתרי הגיאוגרפיה הקדושה. אוהב טבע ואדם. 

גיא שילה – לאחר נחיתה ראשונה בשדה התעופה "הר סיני" ליד סנטה קתרינה בגיל 4, ממשיך לבקר בסיני ברציפות זה למעלה מ-40 שנה, באופן עצמאי כמדריך צלילה ומארגן קבוצות טיולים. 

מנהל את קהילת "אוהבי סיני". 

עלות: $840. 

כוללת את כל ההוצאות בסיני לרבות אגרת המעבר המצרית ובדיקת קורונה PCR בנואייבה, ולמעט הוצאות אישיות וארוחות בנואייבה (ערב – בוקר). מדובר על 8 ימים ו-7 לילות.

יש לרכוש ביטוח נסיעות בנפרד, עם כיסוי של איתור וחילוץ ממצרים (פספורטקארד והראל מציעות זאת). לטעמנו אין צורך ברכישת הרחבת ביטוח קורונה.

 

מנהלות: ביום נטייל עם תיק קטן ובו מים וארוחת הצהריים. התיקים הגדולים מגיעים לנקודת הלינה על-גבי גמלים.

 

כלכלה: הטיול כולל כלכלה מלאה צמחונית/דגים (טונה/סרדינים), החל מצהרי היום הראשון: ארוחת בוקר קלה, ארוחת צהריים בהכנה משותפת וארוחת ערב בבישול בדואי.

 

מסלול מתוכנן:

יום 1 – מעבר טאבה אל שייח' עוואד מפגש בצד הישראלי של מעבר הגבול בטאבה 07:30. מעבר ונסיעה של כשלוש שעות מטאבה דרומה ופנימה תביא אותנו אל אזור ההר הגבוה. נאכל ארוחת צהריים במסעדה המפורסמת של רמדאן מוחמד סאלם, בלב הכפר, ונפגוש את פרג' ג'בלי (שייח' פלג אוולאד-ג'ונדי של שבט הג'בלייה, שבחסותו נטייל).  נצא רגלית דרך הכפר אבו סילה להליכה קלה במורד נקב אל הווא. לאחר 3-4 שעות נגיע לאיזור קבר הקדוש שייח' עוואד ומשם אל האכסנייה העתיקה "אל -כארם", שם נתארגן בחדרי אבן לארוחת ערב ולינה. 

 

יום 2 – אל ואדי רים וחג'ר לומברדי – נקום עם אור ראשון ונעלה על טנדרים לנסיעה של כשעה וחצי דרך ואדי סלאף, כל הדרך לשפך ואדי רים. נפרוק שם מהרכבים ונפגוש את הגמלים שילוו אותנו בימים הבאים בסירבאל. נעלה בהליכה איטית ויפה במעלה ואדי רים אל הסירבאל, הניצב מעלינו לאורך כל הדרך. ההליכה במישור ולאחר מכן בעלייה מתונה. בדרך נעבור בדקלייה והת'מילות של מויית-רים. בסוף השביל נחנה ללילה תחת אבן הציידים הגדולה – חג'ר לומברדי. 

יום 3 – ג'בל שנאניר ושביל האוכפים אל עין לוזה – לאחר ארוחת בוקר נינוחה, נעלה בגובה כ-300 מטר בסה"כ, אל פסגת ג'בל שנאניר (הר החוגלות). ממנה נמשיך לאורך קו הרכס, מאוכף לפסגה לאוכף ועד לג'בל אבו-רוגו'ם – הפסגה הגבוהה בסירבל (2,070 מטר), ועליה מזבח נבטי מסתורי. ירידה קצרה אך תלולה תביא אותנו אל הבוסתן העתיק של עין לוזה (מעיין השקד), שם נפגוש את הגמלים ונקים את המאהל שלנו לשני הלילות הבאים. 

יום 4 – ראס אבו נחלה וצחוק הסירבאל – יום רגוע של מסלול מעגלי אל הפיסגה המערבית, תצפיות לפיראן ואל בנות הסירבל, וביקור בבולדר המפורסם הנעץ בראש הנקיק. חזרה אל עין לוזה לארוחת ערב. 

יום 5 – נקב פרנג'י וואדי רים, בחזרה אל שייח' עוואד – נרד בנקב פרנג'י (שביל הזרים) התלול וממנו אל ואדי רים ועד לנקודה בה יחכו לנו הרכבים, אופציה לירידה קלה – עם הגמלים שלנו, דרך חג'ר לומברדי. נחזור בדרך בה הגענו, אל שייח' עוואד לאכסניית אל-כארם. 

יום 6 – לסנטה קתרינה דרך ואדי נוגרה וג'בל בנאת – מהאכסנייה נעלה בוואדי נוגרה המקסים, דרך הבריכות והמפלים, ועד לראש ג'בל בנאת. ממנו נרד להמשך הודאי וחזרה לאבו סילה דרך פארש פריעה. לפנות ערב נגיע אל האכסנייה של פרג' – דזרט פוקס קאמפ, למקלחת חמה, ארוחת ערב ושינה על מיטה אמיתית. 

יום 7 – מנזר סנטה קתרינה,  נואייבה וקפיצה לוואשוואשי – נשכים קום לארוחת בוקר קלה, נעמיס את הציוד על המוניות ובדרך החוצה נעצור לביקור במנזר המפורסם של סנטה קתרינה. נמשיך ישירות (כשעתיים נסיעה) אל בית החולים של נואייבה – לבצע בדיקות קורונה טרם החזרה לישראל, למחרת. לאחר ארוחת צהריים מצרית במרכז המסחרי של נואייבה, נגיע לדיונה הגדולה ונתמקם בחדרים. המעוניינים יוכלו לצאת איתנו לגיחה של כ-4 שעות אל גב הוואשוואשי שמול ראס שייטאן. ואפשר גם להישאר על החוף, לשנירקול ומנוחה. בערב נצא לארוחת ערב עצמאית במסעדת דגים מקומית.

 

יום 8 – לטאבה והביתה – יקיצה טבעית מול הים, ארוחת בוקר עצמאית וסביב השעה 10:00 נצא לכיוון מעבר הגבול. בדרך נאסוף את תוצאות בדיקת הקורונה, וגם נעצור לקניות בנואייבה טראבין, ולתצפיות מעל הפיורד ואי האלמוגים. הגעה לטאבה סביב 14:00.

 

תכנית הטיול עשויה להשתנות עקב תנאי מזג אויר והוראות הרשויות המצריות.

לפוסטים אחרונים באתר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אוהבי סיני, הגבול נפתח אבל המאבק עדיין ממשיך!

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים לגבי המאבק להקלות בפתיחת מעבר הגבול בטאבה, ולקראת הנסיעה הבאה שלכם לסיני.