בואדי רים למרגלות הסירבל שבמערב סיני

מסע אל רכס הסירבאל שבמערב סיני

ג'בל סירבאל: רכס עם שרשרת פסגות, בגבהים של 2,000+ מטר מעל פני הים, הוא גוש בודד, צפונית מערבית לאיזור ההר הגבוה.

מסורות עתיקות מלוות את הסירבאל, המתנשא ישירות מעל ואדי פיראן מצד אחד, ומעל הקע – המישור החולי הגדול שבינו לבין מפרץ סואץ, מעברו השני.

הטיול אל הסירבאל הוא מסע של ממש. ההר עצמו אינו מאוכלס, אך במרומיו נמצא שרידים להתיישבות עתיקה, בוסתן קדום עם באר מים זכים, חורבות מנזרים ביזנטיים וסימני פולחן נבטי, לרבות מזבח מסתורי הנזכר כבר בכתבי נילוס הקדוש.

נסיעת שטח יפהפיה דרך נופים מדבריים ובתוך ואדי סלאף המיושב, תביא אותנו מהמורדות הצפוניים של מרומי סיני אל שפך ואדי רים, דרכו נעלה אל רכס הסירבאל. עיקר הטיול הרגלי הוא שיטוט של מספר ימים בין הפסגות עם מרחבים תחתינו ונוף פנורמי מהנקודות הגבוהות. בעונה המתאימה, נוכל לשלב מסלול ארוך יותר, היורד אל הקע דרך ואדיות סיגליה וג'יבע, הקפצה אל שיפולי גוש האום שומר ועלייה חזרה אל מרומי סיני דרך ואדי איסלה, מוואג'ד ורומחן.

אחת ממשאות נפשם של אוהבי סיני המטיילים בשבילי המדבר – זהו יעד שאיננו פשוט להשגה, בהיותו מנותק ומרוחק מהאיזור המתוייר יותר של מרומי סיני.

המועד המתאים לטיול באזור מצומצם למדי: מבחינת טמפרטורה, שעות האור וזמינות מי שתייה בבארות ובמעיינות – אנו מעדיפים לטייל אל הסירבאל בסוף החורף ובאביב.

בעונה המתאימה, ניתן לפגוש מרבדים עצומים של פרג האופיום בשיא פריחתו בערוגות מטופחות – בואדיות המובילים לאיזור כמו גם למרגלות ההר. 

צפו באלבום תמונות מטיולים קודמים לאזור זה:

בסוף החורף ותחילת האביב, לאחר גשמי הברכה ובשיא פריחת הפרגים, תצא קבוצה נוספת של מטיילים אוהבי סיני אל רכס הסירבאל, לטיול הרים וחופים מיוחד במינו:

שילוב של טיול הרים מהמובחרים שיש, עם מנוחה קבוצתית באחד החופים היפים והפחות מוכרים באיזור נואיבה. בדקו איתנו לגבי טיול מותאם לשומרי כשרות ושבת.

מסלול הטיול נבנה על סמך נסיון רב שנים והיכרות קרובה ועדכנית עם השטח.

אנו נטייל עם דליל (מורה דרך בדווי) משבט הג'בלייה, שהוא לא רק מדריך מצויין ואיש שטח אמיתי, אלא גם חבר קרוב. הסירבאל הוא טריטוריה של שבט הגרארשה, ודליל נוסף מבני השבט יתלווה אלינו. על הגמלים יופקדו בני שבט האוולאד-סעיד.

את הטיול יובילו שני מדריכים ישראלים, שהרי סיני הם ביתם השני.

קראו הלאה ומלאו את פרטיכם לקבלת מידע נוסף באופן אישי.

טיול הרים וחופים: אל רכס הסירבאל וחופי נואייבה.

דרגת קושי: מיטיבי לכת. ניתן לבחור בנתיב קליל יותר, לאוהבי לכת, ביחד עם הגמלים שלנו ביומיים שעל הפסגות.

תאריך:  18-24 במרץ 2023: 5 לילות בהרים.

לינה: 5 לילות לינת שטח – יש להביא מזרן ושק שינה חם ומומלץ אוהל לתוספת חום ופרטיות. לילה באכסנייה הבדווית "אל-כארם" ליד שייח' עוואד. 

הדרכה:

ד"ר מויש מעוז – מדריך ותיק וטייל בנשמה. מוותיקי ומשוגעי סיני. 

מורה דרך המשלב טיולי מיטיבי לכת עם טיולי תוכן מעמיקים בתחומי התמחותו.

דוקטור לנצרות בדגש נזירות לתקופותיה, כותב, מרצה ומדריך על אתרי הגיאוגרפיה הקדושה. אוהב טבע ואדם. 

גיא שילה – לאחר נחיתה ראשונה בשדה התעופה "הר סיני" ליד סנטה קתרינה בגיל 4, ממשיך לבקר בסיני ברציפות זה למעלה מ-45 שנה, באופן עצמאי כמדריך צלילה ומארגן קבוצות טיולים. 

מנהל את קהילת "אוהבי סיני". 

עלות: $900. 

כוללת את כל ההוצאות בסיני לרבות אגרת המעבר המצרית ולמעט הוצאות אישיות וארוחות בחוף. מדובר על 6 ימים ו-5 לילות.

יש לרכוש ביטוח נסיעות בנפרד, עם כיסוי של איתור וחילוץ ממצרים (פספורטקארד והראל מציעות זאת). לטעמנו אין צורך ברכישת הרחבת ביטוח קורונה.

 

מנהלות: ביום נטייל עם תיק קטן ובו מים וארוחת הצהריים. התיקים הגדולים מגיעים לנקודת הלינה על-גבי גמלים.

 

כלכלה: הטיול כולל כלכלה מלאה צמחונית/דגים (טונה/סרדינים), החל מצהרי היום הראשון: ארוחת בוקר קלה, ארוחת צהריים בהכנה משותפת וארוחת ערב בבישול בדואי.

 

מסלול מתוכנן:

יום 1 – מעבר טאבה אל ההר הגבוה ולמרגלות הסירבאל מפגש בצד הישראלי של מעבר הגבול בטאבה 06:00. השאיפה היא לעבור כולם כבר במוצ"ש (18/3) וללון באכסנייה בסנטה קתרינה. מעבר ונסיעה של כשלוש שעות מטאבה דרומה ופנימה תביא אותנו אל אזור ההר הגבוה. נאכל ארוחת צהריים במסעדה המפורסמת של רמדאן מוחמד סאלם, בלב הכפר, ונפגוש את פרג' ג'בלי (שייח' פלג אוולאד-ג'ונדי של שבט הג'בלייה, שבחסותו נטייל).  נצא רגלית דרך הכפר אבו סילה להליכה קלה במורד נקב אל הווא. לאחר כשעתיים  נגיע לאיזור קבר הקדוש שייח' עוואד ומשם נעלה על טנדרים לנסיעה של כשעה וחצי דרך ואדי סלאף, כל הדרך לשפך ואדי רים, הסמוך לפיראן. נפגוש את הגמלים שלנו והמדריכים משבט הגררשה, ונצא להליכה קלה של כשעה וחצי, עד לנקודת הלינה שלנו בתוך ואדי רים, עם רכס הסירבאל מתנשא מעלינו.

 

יום 2 – עין עלייאת ונקב שעראני – נקום עם אור ראשון ונעלה בהליכה איטית ויפה במעלה הנקב המוביל אל ג'בל אחמר ולמטה ממנו אל עין עלייאת ושדות הפרגים העצומים שסביבה. משם נטפס במעלה התלול והיפהפה של נקב שעארני – ישירות לבוסתן הקדום של עין לוזה, מתחת לפסגת ההר. בהתאם לזמן ויכולות הקבוצה – ייתכן שנעלה אחה"צ אל הפסגה המערבית והבולדר התלוי – "צחוק הסירבאל". 

יום 3 – פסגות הסירבאל אל חג'ר לומברדי – נשכים ונצא לדרך טרם עלות השחר – כדי להספיק לזריחה על פסגת אבו -רוג'ום – היא הגבוהה בפסגות הסירבאל (2,070 מ'), ועליה מזבח נבטי מסתורי. נרד ממנה מזרחה אל חורשת החינג'וק (הגן הפרסי) ומשם לפסגות הבאות: השווחייטה והשנאניר (הר החוגלות). נרד דרך דייקים יפהפיים אל מקום הלינה שלנו תחת אבן הציידים הגדולה – חג'ר לומברדי. 

יום 4 – ואדי רים ובחזרה אל שייח' עוואד – נעבור בחג'ר לומברדי הקטן, נעלה לתצפית אל ואדי סיגלייה, ג'יבע והקע שלאחריהם. משם נרד בואדי רים, דרך הדקלייה היפה והשדות שבחלקו התחתון. ניפרד מהגמלים ונחזור בדרך בה הגענו, אל שייח' עוואד לאכסנייה העתיקה  "אל-כארם", שם נתארגן בחדרי אבן לארוחת ערב ולינה. 

יום 5 – חזרה אל סנטה קתרינה דרך בריכות ומפלים – מהאכסנייה בשייח' עוואד נצא בבאחת משתי הדרכים אל סנטה קתרינה: דרך הג'יינאב וואדי טלאח, או בוואדי נוגרה שמתחת לג'בל בנאת. בשני המסלולים נפגוש בריכות ומפלים. אחה"צ נגיע לסנטה קתרינה, ובמידת האפשר, ניגש לתצפית על המינזר המפורסם. לינה בבוסתן המקסים של "דזרט פוקס קאמפ" – מקלחות חמות וארוחת ערב חגיגית שנבשל יחדיו.

יום 6 – בוקר בנואייבה וקפיצה לוואשוואשי – נצא מסנטה קתרינה מוקדם (06:00) כדי להספיק לעצירה של שנירקול וארוחת בוקר עצמאית באחד החופים היפים של נואייבה או ראס שייטאן.  בהתאם למזג האוויר ומגבלות הזמן, נוכל לעבור בדרך צפונה לגיחה של כשלוש שעות אל גב הוואשוואשי שמול ראס שייטאן, ומשם ישירות למעבר הגבול בטאבה, אליו נגיע סביב 5 אחה"צ. 

תכנית הטיול עשויה להשתנות עקב תנאי מזג אויר והוראות הרשויות המצריות.

 

מחיר הטיול לרכס הסירבאל כולל את כל ההוצאות בסיני!

 • אגרת כניסה לסיני  –  בצד המצרי.
 • הסעות  –  תחבורה מלאה לאורך כל הטיול מטאבה וחזרה.
 • הדרכה מקומית  –  מורי דרך מקומיים ("דליל") משבטי ג'בלייה וגררשה.
 • הדרכת תוכן  –  מדריך ישראלי ותיק מנוסה.
 • כניסה לאתרים  –  כניסה לשמורה הלאומית של סנטה קתרינה.
 • כלכלה  –  מלאה, צמחונית, החל מארוחת הצהריים היום הראשון ולאורך כל הטיול.
 • אירוח ולינה – בהרים – חדרי אכסנייה בשייח' עוואד ועל ההר לינת שטח. בנואייבה – בונגלוס או חדרי אבן ממוזגים עם מקלחת חמה.
 • ג'יפים או טנדרים –  לנסיעות השטח.
 • גמלים  –  לנשיאת הציוד לחניוני הלילה בזמן הטרק בהרים.
 • אופרציה  –  ארגון וניהול אופרטיבי.
 • טיפים  –  לנותני השירותים בסיני.

המחיר אינו כולל:

 • תחבורה בתוך ישראל (נתארגן לטרמפים בין חברי הקבוצה).
 • אגרת מעבר במסוף הגבול הישראלי  –  104 ש"ח ברכישה מראש.
 • ביטוח רפואי למטיילים (חובה לעשות ביטוח נסיעות הכולל ספורט אתגרי)  –  סביב 30$.
 • טיפ למדריכים הישראליים  –  כראות עיניכם.
 • הוצאות בעלות אופי אישי כדוגמת מזכרות, חטיפים, מים מינרלים ושתייה.
 • כל הוצאה נוספת שאינה כלולה.

תכנית הטיול עשויה להשתנות עקב תנאי מזג אויר והוראות הרשויות המצריות.

 

ציוד נדרש לטיול:

 • דרכון בתוקף ל-3 חודשים לפחות.
 • נעלי הליכה גבוהות לטיול, סנדלים, מסיכה ושנורקל לחוף.
 • תיק יום לנשיאת ארוחת בוקר וצהריים ו-3 ליטר מים.
 • תרמיל/צ'ימידן לשאר הציוד שיועמס על גמל
 • שק-שינה, מזרן שטח, אוהל.
 • ביגוד חם לערב.
 • פנס ראש + סוללות להחלפה.
 • כובע רחב שוליים והגנה מהשמש.
 • מומלץ להביא מזון פסגות (פירות יבשים, ויסקי וכו') וכן מצלמה, משקפי שמש וכלי נגינה.

לפרטים נוספים והרשמה, יש להעביר צילום דרכון אל guy@sinailovers.com או באמצעות וואטצאפ (צילום באיכות סריקה), וכן מקדמה ע"ס 80$ (אפשר באפליקציית ביט, פייבוקס או העברה בנקאית).

גיא  0545-777998

מויש 0544-673106

 

 

לפוסטים אחרונים באתר:

טיול למזרח סיני

7 ימי שכרון חושים ברמת אבן החול של מזרח סיני. טיול חורף למחוזות הפלא האגדתיים. את הטיול יוביל ד"ר מויש מעוז, מורה דרך מיתולוגי שהרי

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אוהבי סיני, הירשמו לקבלת עדכונים

הירשמו לקבלת עדכונים שוטפים לקראת הנסיעה הבאה שלכם לסיני.

Exit mobile version